VIDEO:
MB S600 SEL & JEREMY CLARKSON


Faktid
  • Scorpionsi bändi liikmed nõudsid Eestis kontserti andes, et kõigil liikmetel oleks kasutada S-klass Mercedes koos juhiga.
  • Maailma üks tähtsamaid mehi olnud Suurbritannia endine peaminister, Tony Blair, eelistas Eestis visiidil olles W140 kerega Mercedest.
  • Eesti Vabariigi esimene president, Lennart Meri, kasutas S-klassi Mercedest.

Ajalugu

Nimi "S-Class " tuleneb saksa keelsest sõnast "Sonderklasse", millest "S- klass" on lühend. "Sonderklasse" tähendab "spetsiaalne, eriline klass." Automaailmas oleks äkki õigem öelda "a specially outfitted car" ehk siis "spetsiaalselt väljatöötatud auto".

S-klass indeksiga W140 oli Mercedese tippmudel ajal, mil seda marki autosid peeti kvaliteedilt ületamatuks.

S-klassi Mercedesed on ikka olnud ihaldusobjektiks ja mõõdupuuks, millega teisi autosid võrreldakse. 1991. aastal, kui esitleti selle uut mudelit, oli tegu tõelise tähtsündmusega – taaskord suutis Mercedes üllatada mitme uue lahendusega, lisaks nägi W140 välja tõeliselt imposantne ning maksis tunduvalt rohkem kui eelkäija või konkurendid.

Kere

Ülimahukas ja ülimugav

W140 üheks trumbiks – või paljude arvates just miinuseks – on selle tohutud mõõtmed ja suur mass ehk pikkust üle 5,2 meetri ja kaalu kahe tonni ringis. See annab autole vajaliku soliidsuse, mõjususe, ruumikuse jne. Ruumi on mõistagi ülikülluslikult, üheksal juhul kümnest on autol nahksisu ja äärmiselt luksuslik varustus. Muide, hoitud W140 võib ka 500 000 läbinuna seest kui uus olla. Miinusena pidi väiksema mootoritega autodele veel palju elementaarseid lisasid juurde ostma ning isegi tippmudel S600 sai turvapadjad ekstraraha eest. Samas on levinud detailid, mida teistel markidel näeb haruharva – topeltklaasid ustel, elektriliselt liigutatav tagumine iste ja sisepeegel, vaakumiga kinniimetavad uksed, tagurpidikäigu lülitamisel nurkadest kerkivad parkimisabivardad (algusaastatel) jne.

Mootor

Võimsad V-8 ja V-12 mootorid

Erinevalt paljudest konkurentidest on S-klassi mootorivalik lai. Nõrgemad jõuallikad on levinud ka pisemate Mercedeste peal (2,8 ja 3,2 R-6), kuid S-klassi puhul ei peeta neist kuigivõrd lugu. Õigel S-il peab jõudu ikka rohkesti olema ja seda annavad kas V-8-d (4,2, 5,0) või tippversioon – kuueliitrine V-12. Viimane on tõeline insene­ri­töö tippsaavutus. Üksikasjadesse süüvimata mainigem vaid tulemust: kilovatte on 300 ja pöördemomenti 580 Nm. Seega pole ime, et peaaegu 2,2tonnise tühimassiga auto kiirendab paigalt sajani 6,3 sekundiga ehk paremini kui näiteks BMW 850i või Porsche 968. Meeletu moment mis tahes pöörde juures tähendab ka seda, et kaelamurdev kiirendus jätkub peaaegu elektrooniliselt piiratud 250 km/h välja. 1993. aastal kahandati võimsus 290 kW-le. Bensiinimootorid on väga pikaealised ning kui nende eest õigesti hoolt kanda, sõidavad ilma suurema remondita sadu ja sadu tuhandeid kilomeetreid. 

Veermik

Sõidab kui rööbastel

S-klassilt ei oodata üliergast juhitavust või sportautolikku kurvisõiduvõimet. Peamine on, et reisijad tunneksid end hästi, olgu teed siis kui tahes auklikud või kiirused kui tahes suured. Ja seda pakub W140 laitmatult. Mis ei tähenda muidugi, et roolis oleks kehv olla: kui mõne auto kohta võib üldse öelda, et sõidab kui rööbastel, on see just suur Mercedes. Et roolivõimendus muutub sõltuvalt kiirusest ja pöörderaadius on auto mõõtmeid arvestades eeskujulik (12,1/12,5 m SE/SEL), saab sellega hakkama ka linnas. Nii esi- kui ka tagavedrustus on kerest patjadel tugiraami abil eraldatud, ees kasutatakse topeltõõtshoobadega (sarnane Nissani Multi-Linkile) ja taga mitmikhooblahendust. 

Kasutaja kogemus

Riho, Mercedes-Benz S600, 1994

S-klassi Mersu on S-klassi Mersu ja see tähendab, et tegu on väga kõva autoga. Varem sõitsin Audi A8-ga ja kuigi see pole ka halb masin, on Mercedes ikka selgelt üle. Esiteks on S hoopis vaiksem ja mugavam. Ruumi on samuti rohkem, eriti taga, ja igasugust elektrivarustust jätkuks kahe A8 tarbeks.

Miinused -

Ülalpidamine on kallis

Plussid +

Võimas ja imposantne, mahukas, mugav, turvaline, vastupidav

Kokkuvõte

HINNE:

Kere

4/5

Mootor

4,5/5

Veermik

4/5

Hinnad

1/5

Hinne kokku

3,5/5

Autoleht.ee 28.03.2007